Akende hooldusnõuded:
Reeglina profülaktilised tööd ei ole vaevarikkad, tänu sellele on võimalik pääseda kallihinnalisest remondist või akende vahetamisest.
Puitaknad on terve aasta jooksul tuule, vihma ja teiste ilmastikunähtuste mõju all. Nad ei vaja üldjuhul muud regulaarset hooldust, kui iga-aastast sulusesüsteemi kontrollimist ja määrimist ning vajadusel reguleerimist.
Hoolduse all mõeldakse mitte ainult parandust ja värvimist, vaid ka aknaelementide, lukustusmehhanismide ja tihendussüsteemide korrashoidu.
Välismõjudest sõltuvalt, tuleb sellist hooldust teha sagedusega kord ühe kuni viie aasta jooksul.
Aknad, mis asuvad päikeselisel pool, tuleb hooldada tihedamini. Soovitav on kontrollida igal aastal. Samas, erilist tähelepanu tuleb osutada aknaraami alumisele osale. Aknad, mis on suunaga põhja, läände või itta, tuleb hooldada sagedusega üks kord kolme kuni viie aasta jooksul.
Profülaktilised tööd sisaldavad:
- Kõigi aknafurnituuri liikuvate detailide määrimist. See kätkeb endas akna hingede, sulundite, käepidemete ja teiste liikuvate osade õlitamist. Tegema peaks seda optimaalselt igal kevadel ning sügisel.
- Tihendite kontroll. Vähemalt kord aastas tuleb tihendeid töödelda silikoonõli või vaseliinibaasil vahenditega, mis hoiavad nende elastsust. Kui tihendid on väga kulunud, on mõttekas asendada nad uutega.
- Puitakende pinnahooldus. Regulaarselt tasub kontrollida akende viimistletud värvipindasid. Kui aknale on tekkinud vigastusi või kahjustusi, mille käigus on saanud viimistlus kannatada, peab need akna säilimise huvides parandama sobiva värvi või laki abil.
- Puhastamisel kasutage vaid spetsiaalvahendeid. Puitakna puhastamisel ärge mingil juhul kasutage vahendeid, mis sisaldavad happeid, sööbivaid aineid ja abrasiive. Samuti ei tohi aknaid töödelda nitrolakkide, orgaaniliste lahustite ja lakkide-vedeldajatega, kuna need võivad rikkuda akende viimistluse.
- Ärge puhastage akent teravate esemetega. Pahtlilabidad, noad, kraabitsad ja muu seesugune hoidke puitaknast eemal, kuna nende kasutamisel akna puhastamiseks võib kannatada saada viimistlus. Kui olete seda aga kogemata teinud ja akna pinnale on tekkinud täkkeid, kriipse või pinnadefekte, tuleb aken uuesti viimistleda.
- Vältige liiva, mustuse ja ehituslahustite pinnale sattumist. Enamikul juhul paigaldatakse aknad enne ruumi siseviimistluse tegemist. Remont- või lihvimistöid teostades katke aknad tihedalt kilega. Ka pealtnäha süütu lihvimistolm või remondiprahi sattumine akna viimistletud osale võib tuua defekte.
- Ettevaatlik kasutamine. Hooga sulguv aken võib tekitada vigastusi. Jälgige, et akna kasutamisel ei jääks sõrmed lengi ning aknaraami vahele.